Депутат от БЮТ Сергей Соболев: «Правая рука Ющенко подписывала письмо в МВФ, а левая – распоряжение Наливайченко штурмовать «Нефтегаз»

В последние дни в Киеве настали горячие деньки. То главу МИД неожиданно увольняют, то СБУ «маски-шоу» в «Нефтегазе» устраивает. Почему Тимошенко пошла на открытое столкновение с президентом? Какие интересы и предпосылки стоят за жесткими проверками «Нефтегаза»? Провоцирует ли Тимошенко досрочные выборы? И что сближает БЮТ и ПР? Об этом в эксклюзивном интервью «Всей Правде» рассказал депутат-«бютовец» Сергей Соболев.

Об этом сообщает Руспрес

- Чи обговорювали Ви на Раді коаліції 4 березня питання відставки Володимира Огризка та майбутнього голосування за нового голову МЗС?

- Розроблені стратегія поведінки і подальші дії коаліції стосовно не лише цього кадрового питання, але й усіх, що стосуються діяльності уряду і коаліції (в середу ввечері БЮТ повідомив, що підримає кандидатуру Огризко, якщо той вибачиться перед Тимошенко – «Вся Правда»).

- Тимошенко заявила, що щодо тих 49 депутатів, які проголосували за відставку Огризка, будуть вжиті відповідні заходи. Є якийсь конфлікт всередині фракції чи коаліції?

- Ми обговорювали питання Огризко на засіданні фракції 3 березня. Дуже добре, що було знайдено рішення, яке всіх об’єднало. Воно полягає в тому, що у фракції є достатня кількість претензій до Огризка. Проблема була в тому, що ці претензії не були висловлені ні йому особисто, ні на засіданні Верховної Ради, коли підтримали звільнення.

Тому фракція зажадала зустрічі з Огризко. 4 березня така зустріч відбулася в присутності одного з членів координаційної ради коаліції Бориса Тарасюка. Думаю, що це не остання розмова, яка дасть можливість вийти з тієї ситуації, в яку потрапив і Огризко, і коаліція, і уряд.

На жаль, сама практика розподілу міністрів за квотою президента і парламенту привела до того, що деякі міністри не зрозуміли: вони служать не Ющенку, не прем’єру, а державі Україна. Найвужче місце – Міністерство закордонних справ, яке за родом своєї діяльності має представляти всю державу, а не Секретаріат президента, президента чи окремо прем’єра. Думаю, що саме в цьому полягав конфлікт інтересів, якого б не було, якщо ти служиш державі.

Саме тому на зустрічі були підняті питання, які не лунали в сесійній залі, зокрема, щодо директив, які розсилалися міністром щодо відомих подій навколо «РосУкрЕнерго» і засідання РНБО, стосовно коментарів, що роздавалися в присутності міністрів закордонних справ, і багато інших, що потрібно було з’ясувати «очі в очі». Рада коаліції підтвердила наші сподівання, що ми вийдемо з цієї ситуації достойно. Думаю, коаліція і надалі буде працювати.

- Тимошенко говорила , що голосування за відставку Огризко не було санкціоновано. Але ж, приймаючи до уваги залізну дисципліну в БЮТ, є багато сумнівів, що такі дії були спонтанні…

- Це випадок. Дійсно, фракція БЮТ відрізняється тим, що рішення, які ухвалені як обов’язкове голосування, завжди голосуються 155 народними депутатами. Щодо голосування по Огризку, виявилось, що цілий ряд депутатів мали серйозні претензії до міністра, які вони не змогли пред’явити йому в очі. Через що і сталася та подія, коли частина бютовців голосувала врозріз з більшістю членів фракції.

- Наскільки коректно відправляти у відставку президентського міністра саме тоді, коли за кільки днів до цього нібито був досягнутий консенсус між Тимошенко і Ющенком? Тепер все це перекреслено. Крім того, в інтерв’ю ЗМІ Тимошенко заявила про дострокові президентські вибори…

- Думаю, це співмірні речі. Країна, економіка рік чекати не будуть. Ті, хто терміново чекають рішень стосовно банківської сфери, кредитування, підприємницької діяльності, наповнення бюджету розуміють: державі не допоможуть ні окремо прем’єр, ні уряд. Тому є тут два варіанти розвитку подій. Перший – прем’єр, президент, парламентська більшість або й всі фракції почнуть діяти як одне ціле для виходу з кризи. Другий – якнайшвидше провести президентські вибори, щоб новообраний глава держави знайшов ту точку опору, яка б дала можливість всім гілкам влади вийти з кризи.

Якби це було в умовах звичайних подій, а не світової кризи, можливо, у нас би був час. Зараз його немає. І кожен тиждень неприйняття важливих рішень приводить до того, що втрачає економіка і люди.

«Надалі продовжую вважати, що не можна було голосувати за відставку Огризка. Це моя правда, і я її відстоюю»

Щодо домовленостей Тимошенко та Ющенко, які нібито порушені... Або домовленість відбулася, або ні. Судячи з розвитку останніх подій: права рука Ющенко підписувала лист до МВФ, а ліва – наказ Наливайченко про штурм «Нафтогазу» і про відстоювання приватних інтересів Фірташа та Бойка.

На жаль, лист до МВФ – це не дії. А дії почалися буквально наступного дня. Що стосується Огризка, то гадаю, було б коректно, якщо чоловік за нанесені образи жінці – Прем’єр-міністру України — вибачився перед нею з трибуни Верховної Ради. Не може бути такого, коли міністр закордонних справ розсилає директиви, в яких містяться прямі образи прем’єра і уряду, що фактично підриває авторитет не глави Кабінету Міністрів, а, перш за все, держави.

Це в комплексі привело до тих подій, що мали місце останніми днями. Цим скористалися Партія регіонів і комуністи, але те, що в нашій фракції було не менше запитань до Огризка – це правда. Хоча я й надалі продовжую вважати, що не можна було голосувати за відставку Огризка. Це моя правда, і я її відстоюю.

- Складається враження, що Ющенко в якості помсти Тимошенко направив СБУ на захоплення «Нафтогазу». Яка ваша думка?

- Ні.Справа у іншому. Цими днями повинні були відбутися події, які б дали можливість дійсно говорити про енергетичну незалежність держави, принаймні, в рамках підписаних газових контрактів. Відомо, що 11 мільярдів кубів газу, що колись належали «РосУкрЕнерго», в рамкових угодах передавалися українській стороні «Газпромом», оскільки це складова ціни на імпортний газ.

Ці 11 млрд. кубів необхідно оформити і розмитнити з оплатою всіх відповідних зборів та передати на баланс«Нафтогазу». Власне, це сталося 3 березня. Саме тому і була така реакція, оскільки співвласник «РосУкрЕнерго» Фірташ використав зв’язки зі своїм бізнес-партнёром Хорошковським, який одночасно є першим заступником в.о. голови СБУ. Події в «Нафтогазі» — це конфлікт інтересів.

- Після синхронного голосування по ряду питань фракцій БЮТ і Партії регіонів 3 березня, зокрема, щодо подолання вето на закон про спеціальні слідчі комісії, щодо допомоги «Артеку», аналітики заговорили про чергову тенденцію наближення ваших політичних сил…

«Це свідчить про одне: на жаль, коаліція відновлена, але в дуже хиткому стані, і цим кожен пробує скористатися замість того, щоб зараз об’єднатися заради подолання кризи»

- За подолання вето по тимчасовим слідчим комісіям проголосував майже весь парламент. Це питання принципу. Неправильно, коли одна посадова особа для того, щоб зберегти ілюзію неможливості відправити її в законний спосіб її у відставку, блокує цілий закон. Тим більше, що Віктор Андрійович сам був ініціатором прийняття такого закону.

Щодо інших питань, вони набагато ширші і не стосуються якихось домовленостей в рамках БЮТ і Партії регіонів. Сьогодні ми можемо побачити голосування, коли пропрезидентська частина НУНС голосувала разом з «регіоналами». Це свідчить про одне: на жаль, коаліція відновлена, але в дуже хиткому стані, і цим кожен пробує скористатися замість того, щоб зараз об’єднатися заради подолання кризи.

- Саме тому з’явилися коментарі, що коаліція може розвалитися. Зокрема, з’явилася різка заява ваших партнёрів з Блоку Литвина, де дається негативна оцінка голосуванню за відміну виборів в Тернополі, рішення про яке підтримали «бютівці» і «регіонали». Чи не треба чекати розвал коаліції найближчим часом?

- Дійсно, в умовах, коли фактично кожен голос важливий для прийняття рішення, проблеми будуть. Саме тому на Раді коаліції йшло обговорення того, яким чином виробляти пакет рішень. Через це вирішено зібрати всю коаліцію. Коаліція переживає важкий час становлення. Треба виробити правила гри, які б не дозволяли їх порушувати. Але, щоб не казали, вважаю, що те, що сьогодні відбувається в парламенті – набагато краще того хаосу, який там був ще півроку тому. На сьогоднішній день Верховна Рада, хоч і важко, але працює.

- Що буде далі в Україні? Був хиткий баланс між Ющенком і Тимошенко. Тепер почався новий виток війни…

«Ющенко, якого колись визнавали найкращим банкіром світу, в умовах фінансової кризи не вніс жодного законопроекту. Переконаний, що ці законопроекти були б однозначно сприйняті в коаліції при умові відповідності Конституції»

- Баланс — це коли президент і прем’єр вносять ухвалений ними проекти законів, які дають можливість подолати кризу. Поки що була заява про намір, яка нічим не підкріплена. Уряду вніс на розгляд парламенту десятки законопроектів, в тому числі непопулярних на перший погляд. І є на сьогоднішній день п’ять актів, поданих президентом, з яких чотири – ратифікація угод.

Ющенко, якого колись визнавали найкращим банкіром світу, в умовах фінансової кризи не вніс жодного законопроекту. Переконаний, що ці законопроекти були б однозначно сприйняті в коаліції при умові відповідності Конституції. Але ця людина обмежує свою діяльність нарадами з банкірами, Стельмахом, який після цього створює ще більше проблем, як для вкладників банків, так і для самих банків. Коли я побачу хоч один законодавчий акт за підписом президента, тоді зрозумію, що щось зрушилось. Поки що йде очікування, що все рухне, і на руїнах можна буде стати президентом знову. Не буде цього, і всі це чудово розуміють. На жаль, цього не розуміє одна людина в державі.

- Наслідком порушення, хоч і короткого, але перемир’я між Тимошенко і Ющенко може стати відмова МВФ щодо надання нам другого траншу кредиту?

- МВФ — єдина з міжнародних організацій, яка вимагає оздоровлення економік світу, і тільки під це дає гроші. Інше питання, яким чином цим користаються держави. Усі чудово розуміють, що МВФ відновить кредитування не тому, що підписані листи, а коли нарешті розпочнеться системна робота над реформами. Зокрема, над прийняттям нового пенсійного законодавства. Тому що ненормально, коли одні отримують пенсії розміром в кілька тисяч гривень, а інші – 600₴ Повинна бути переглянута система формування Держбюджету, коли непродуктивні видатки в умовах кризи будуть прибрані. А заява – маленький крок, після якого треба ухвалювати рішення.

Хочу припинити ще одну спекуляцію: куди йдуть ці гроші. Вони не можуть йти навіть на покриття бюджетного дефіциту. Вони йдуть винятково на підтримку національної валюти. Оскільки якби курс далі тримався економічними методами шляхом вливання і інтервенціями НБУ на межі 5-6 гривень за долар, не було б провалів в кредитній політиці, не зупинялись би наші автогіганти.

- Одна з вимог МВФ – переглянути бюджет. Але саме Тимошенко довгий час від цього відмовлялася….

- Як це? Почитайте лист до МВФ. Там зафіксовано, що в квітні бюджет переглянуть. Але давайте казати правду, що по цілому ряду статей треба буде зрізати фінансування. Хоча деякі вважають, що перегляд – манна небесна, після чого ми зможемо додатково профінансувати якісь статті видатків. Нам реально нам треба переглянути макроекономічні показники.

- Тимошенко готова йти на непопулярні серед населёння кроки щодо скорочення видатків?

- 155 голосів нашої фракції до цього готові. І якщо вони будуть підкріплені необхідними для прийняття рішення голосами, а потім ще підписом президента, то ми переживемо критику Партії регіонів. А якщо рішення будуть провисати на цифрі 170, а потім будемо думати, як Ющенко підпише ці закони, що лікують економіку, банківську систему, тут буде важко. Тому такий пакет реформ, перегляд бюджету повинні вноситися парламентом та президентом.

- З ваших слів зрозуміло, що в кризові часи усім політикам необхідно об’єднуватися і діяти. Водночас у багатьох виникає питання: а чому в країні немає міністра фінансів? Чому ваш колега пан Пинзеник у такі скрутні часи покинув уряд?

- Проблема одна: багатьом важко сприйняти такого міністра фінансів, як Віктор Пинзеник. Це людина, яка уміє казати «Ні!» та пропонувати речі, які скорочують видатки і наповнюють бюджет. Просто обіймати цю посаду, тому що вона така гарна, і дає якісь преференції – це не в ідеології і практиці Віктора Михайловича.

Зараз абсурдна ситуація: фракція БЮТ готова віддати 155 голосів за непопулярні, але економічно доцільні рішення. З боку ж президента лунає: «Як правильно каже міністр фінансів, які правильні цифри…». Коли ж доходить до голосування в парламенті, моментально з’являються лобісти від президента і валять рішення, що вносяться чи Пинзеником чи урядом.

В цій ситуації займати таку посаду, вважаю, з боку Пинзеника було б нечесно. Можливо, його вчинок і привів до того, що з’явився спільний лист до МВФ.

- Але ж, з точки зору об’єднання всіх політичних сил і гілок влади заради держави, заклики БЮТ до дострокових президентських виборів стабільності у державі ніяк не сприяють…

«Є дві категорії опозиції: перша – діючий президент, який чекає, що цей уряд провалиться. Друга – Партія регіонів, які так само потирають руки і думають, от швидше це все провалилося»

- Звичайно повинна бути альтернатива. Наступні президентські вибори, очевидно, відбудуться 17 січня 2010 року. Невже ви думаєте, що до цього часу витримає економіка? Коли уряд вносить антикризовий проект, а частина президентської фракції його «валить»? А частина, що називає себе опозицією, також «валить» законопроекти із задоволенням, а потім підходить і каже: «Так, якби ви прийняли ці рішення, це врятувало б підприємство, ситуацію з кредитами». Оце найстрашніше – цинізм в політиці. На жаль, в нас є дві категорії опозиції: перша – діючий президент, який чекає, що цей уряд провалиться. Друга – Партія регіонів, які так само потирають руки і думають, от швидше це все провалилося.

Тільки, а що далі?

- Припустимо, дострокові президентські вибори – вихід із ситуації. Але наскільки це реально? Імпічмент затягнеться, а сам Ющенко добровільно у відставку не піде…

- У президента є право вибору: чи він включається в роботу разом з урядом і парламентом, чи нехай іде і дасть місце іншому, кого обере народ. Ситуація полягає в одному: строкові вибори треба буде проводити в країні, де повинна виплачуватися заплата, пенсії, до мінімуму зведена кількість безробітних, функціонують державні механізми. Якщо хтось сподівається, що вибори можна проводити в умовах тотальної кризи, коли люди вийдуть на вулиці, то ця людина не розуміє, що його першого зметуть.

- Реально зараз в коаліції є 213 голосів, а кадрові питання мусуються тривалий час. Як ви збираєтеся призначати нових міністрів? Звідки братимете голоси? Чи, як останнім часом, підключите КПУ?

- КПУ, до речі, голосувала за відставку уряду. Вихід в двох площинах: моральній і організаційній. Моральна – в уряді сидять міністри, які працюють проти нього і коаліції. Морально було б їм написати заяву про відставку. Ні, вони вважають нормальним і коректним приходити на кожне засідання, робити свою чорну справу. Після чого йти на наради до Секретаріату президента.

- «Чорна справа» — це що?

- Приміром, «валити» рішення уряду, що стосувалися «РосУкрЕнерго», «Венко» і багатьох інших питань, де явно стирчали вуха президента та тих олігархів, що його оточують. А міністри по квоті Ющенка голосували проти. І необхідні країні рішення інколи проходили з перевагою в один голос.

Питання не в знятті міністрів президента, а щоб такі самі не зайшли в Кабмін. Тому так важко і довго йде ця дискусія щодо кандидатур. Нароблені певні принципи, щоб це не були знову депутати, а фахівці з тої галузі, Міністерство якої вони збираються очолювати. Вважаю, ми підійдемо впритул до питань формування уряду наступного або через тиждень.

«Голосування з «регіоналами» за економічні закони, що виводять країну з кризи — нормальний механізм. А за посади – некоректно»

- З Партією регіонів теж відвуваються консультації щодо складу Кабміну?

- Ні, лише з групою В’ячеслава Кириленка з НУ-НС. Бо якщо консультуватися щодо кадрових питань з Партією регіонів – то це вже інша коаліція, що є неприпустимо. Вважаю, що голосування з «регіоналами» за економічні закони, що виводять країну з кризи — нормальний механізм. А за посади – некоректно.